Gıda alerjisi, normal bir gıdanın proteinlerine karşı vücudunun bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine bağlı ortaya çıkan belirtilerdir.

Alerjisi olduğu bir gıdayı bebek yer ise klinik belirtiler, bağışıklık sitemi  ile ilgili mekanizmalar ile ortaya çıkar.Alerjik olduğu gıdayı yedikten dakikalar içinde belirtiler görülmeye başlar. Bu belirtiler bazen basit deri döküntüler iken , bazen ciltte şişlikler, kaşıntılı lezyonlar , egzema benzeri döküntüler olabilir. Bazen barsak sistemi ile ilgili kusma , karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler görülebilir. Daha ciddi alerjik durumlarda hırıldama, nefes darlığı, dudakta şişme, yüzde şişme gibi durumlar görülebilir. Bu semptomların olduğu bu hayati tehlike yaratan duruma anafilaksi denilmektedir.

Besin alerjisi sıklığı, 3 yaş altı çocuklarda %3 civarında görülmektedir. Hayvansal gıdalar , süt ve yumurta en sık ; etler seyrek  görülür. Bitkisel gıdalardan çilek, ceviz, çikolata ve tahıllara karşı alerji görülebilir.

Süt çocuğunda başlıca besin alerjisi nedenleri, yumurta, inek sütü, yer fıstığı ve soya alerjisidir. Daha büyük çocuklarda ise , kabuklu kuru yemişler, balık, deniz ürünleri, buğday ve diğer tahıl ürünlerine karşıdır.

Hangi gıdalar bir bebekte alerjik reaksiyona neden olabilir?

Herhangi bir gıda bir gıda alerjisine neden olabilir, ancak çoğu gıda alerjisine aşağıdakiler neden olur:

 • İnek sütü
 • Yumurta
 • Fıstık
 • Soya
 • Buğday
 • Fındık, ceviz, antep fıstığı, ceviz, kaju fıstığı gibi
 • Balıklar (orkinos, Somon, morina)
 • Kabuklu deniz hayvanları (karides, ıstakoz gibi)

Yer fıstığı, fındık ve deniz ürünleri şiddetli reaksiyonların en yaygın nedenidir.

İyi haber şu ki, besin alerjileri erken çocukluk döneminde  genellikler kayboluyor.

Yumurta, süt, buğday ve soya alerjilerinin% 80-90’ı 5 yaşına kadar kaybolduğu tahmin edilmektedir. Bazı alerjiler daha kalıcıdır. Örneğin,  5 çocuktan 1’inde fıstık alerjisi kalıcı olabilir.

Çocuk doktorunuz ya da alerji uzmanınız çocuğunuzun gıda alerjilerini takip etmek için testler yapabilir.

Bir bebekte gıda alerji için risk faktörleri nelerdir?

Genetik yatkınlık ve bebeğin diyetine bazı besinlerin erken dahil edilmesi besin alerjisi gelişmesinde önemli faktördür. Anne sütüyle beslenme bu riski azaltır ancak ortadan kaldırmaz. Bir gıda alerjisi için yüksek risk faktörleri şunlardır:

 • Fıstık alerjisi olan çocuğun kardeşleri
 • Doktor kontrolünde tedavi olmasına rağmen şiddetli ekzeması devam eden çocuklar
 • Daha önceden başka  bir gıdaya alerjik reaksiyonu olması

Gıda alerjisi için yüksek riskli bir çocuğunuz var ise, ek gıdalara başlamadan önce çocuk hekiminiz ve ya bir çocuk alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir.

Bebeğimin gıda alerjisi geliştirme riskini azaltabilir miyim?

Bebeklere ek gıdanın 6 ay civarı başlanması önerilmektedir. Bunun içinde bebekte katı gıda almaya hazır olduğunu gösteren belirtilerin olması gerekmektedir.

Her bebek farklıdır. Bu yüzden çocuğunuzun katı gıdalar tanıtmak için çocuk doktorunuz ya da aile hekiminiz ile konuşmanız uygun olacaktır.  Her çocuk alerji durumu ile karşılaşmayabilir. Ancak tedbirli olmakta yarar vardır. Ek gıda başlamada en az alerjen olduğu düşünülen sebzeler ile başlayıp, sonra meyveler, sonra yoğurt,tahıllar ve yumurta sarısı başlanabilir. Ancak her yeni verilen gıda için 3 gün kuralına göre beslenmeli ve bu üç gün süresince başka bir ek gıda verilmemelidir.  Bu şekilde az alerjenden çok alerjen gıdaya doğru  ek gıda başlanması ileride bebeğinizin gıda alerjilerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebeğinizin alerjik reaksiyon geçirdiğini düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Ebeveynler bebeklerinin ilk alerjik reaksiyon geçirdiklerinde ne yapmaları gerektiğini genellikle bilemezler. Vücutlarında döküntü, kızarıklık, kaşıntı, kusma, gibi bir durum görürseniz  doktorunuz ile iletişime geçmek doğru olacaktır.

Bebeğin yüzünde şişme, nefes darlığı, halsizlik, hırıltılı solunum gibi şiddetli alerjik belirtileri görürseniz derhal 112’yi aramalı, acil müdahale şartlarına erişim sağlanmalıdır..

Gıda alerjisi nasıl tedavi edilir?

Tedavide en önemli kural alerjik olduğunu bildiğiniz gıdadan kaçınmanızdır. Gıda alerjisi tanısı konulan çocuğa kusurlu gıda verilmemelidir.

Hazır gıdalarda etiket okumayı gözden kaçırmamalısınız.

Ve önemlisi de çocukta alerji belirtilerinin tanınması gerekmektedir.

Bu çocukların bakıcıları, öğretmenler çocuğun nelere karşı alerjisi olduğunu bilmeli ve ilk ne yapması gerektiği ayrıntılı açıklanmalıdır.

Alerji ve tedavisi konusunda detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşın;

Özel Bodrum Ada Polikliniği
(0252) 313 83 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: https://www.cocuklarasaglik.com/cocuklarda-gida-alerjisi/